Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Çiğ köfte bayilik fiyatları neye göre belirlenir

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? uzun uzun yoğurulan ama buna değen, malzeme bakımından her yerde bulunabilen ve ekonomik malzemelerden yapılan, Türk mutfağının en sevilen yiyeceklerindendir. Çiğ köfte tarifleri yöresine göre farklılık gösterir. Çiğ köfte nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak; Genel olarak malzemeleri bulgur, isot, salça, soğan ve tuzdur. Tabi bu malzemelere farklı baharatlar ve taze soğan, maydanoz gibi çeşitlilikler eklenebilir. Çiğ köfte, etli çiğ köfte ve etsiz çiğ köfte olmak üzere ikiye ayrılır. Etli çiğ köfte gerçekten ustalık isteyen ve yoğurması uzun süren çiğ köftedir. Etsiz çiğ köfte ise etli çiğ köfteye nazaran yoğurması ve yapılışı daha basit olan çiğ köfte türüdür.

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? sorusuna çiğ köfte malzemelerine kısa bir değinerek devam edelim. Bulgur ne kadar kalite olursa çiğ köfte de o kadar lezzetli olur. Bulgur püf noktalardan biridir. İsot olmazsa olmazlardan biridir. Özellik Urfa isotu olması önemli noktalardan biridir. Acı sevenler isotun dozunu biraz fazla kaçırırsa enfes bir lezzet ortaya çıkacaktır. Soğan için rendelemek ve robotta çekmekten ziyade küçük parçalar halinde doğranması ve suyunun sıkılması lezzeti arttıracaktır. 

Malzemeler :

  1. Bulgur (Kişi başına 1 çay bardağı)
  2. Domates Salçası (1 yemek kaşığı)
  3. İsot (Kişi başına 1 yemek kaşığı – acı olması istenirse kişi başına 1.5 yemek kaşığı)
  4. Tuz (1 çay kaşığı)
  5. Soğan (1 küçük boy)
  6. Su

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Öncelikle bulgur ve isot bir tepsiye alınır. Bir miktar su eklenir. Daha sonra birbirlerine karışana kadar yoğurulur.

Soğanlar ince ince doğranır ve doğrandıktan sonra suyu iyice sıkılır. Suyu sıkılmaz ise soğan suyu çiğ köfteyi acıtacaktır.

Bulgur ve isot birbirine karıştıktan sonra diğer malzemeler de tepsiye eklenir. İsteğe bağlı olarak maydanoz, taze soğan veya baharatlar da eklenebilir. Malzemeler eklendikten sonra ara ara su ilave edilerek yoğurulmaya başlanır.

Malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra çiğ köfte hazır hale gelir.