Çiğköfte Amerika pazarına girdi

Güneydoğu’nun yöresel tadı olarak bilinen çiğköfte Amerika pazarına girdi. Çiğköftem firması ilk restoranını New York’ta açtı. Firma ikinciyi de bir ay içinde New Jersey de açmaya hazırlanıyor.

Etlisi etsizi derken Türkiye’de fastfood zincirlerine meydan okuyan çiğköfte Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa’ya girdikten sonra şimdi de Amerika’ya girdi. Çiğköftem restoranlar zinciriyle bilinen Em Gıda, Avrupa’ya taşıdığı markayı şimdi de ABD pazarında büyütmeye hazırlanıyor.
ABD’YE ÖZEL ÇIĞBURGER
Çiğköftem Marka Müdürü Ahmet Kaya, 1993’te Türkiye’de kurulan ve 154 şubeye ulaşan çiğköfte zinciri Çiğköftem’in Amerika pazarı için özel bir ürün geliştirdiğini söyledi. Hamburger kültürünün anavatanı Amerika’da çiğköfteyi sevdirebilmek için Çigburger isimli bir ürün çıkardıklarını ifade eden Kaya, “ABD pazarına özel hamburger ekmeği içinde çiğ köfte ve özel sos kullanılan ürün çıkardık. İnanılmaz talep görüyor. İkinci şubemizi bir ay içinde New Jersey’e açıyoruz” dedi. Yurtdışında çiğköfte satmanın çok zor olduğunu ama bu zorluğu Avrupa pazarına girerek aştıklarını ifade eden Kaya, “Şimdi de Amerika pazarında yaygın bir zincir olmayı hedefliyoruz” dedi.
Yurtdışına 800 ton satacak
GEÇEN yılı 7.3 milyon lirayla kapattıklarını ifade eden Çiğköftem Marka Müdürü Ahmet Kaya, bu yılki hedeflerinin 10 milyon lira olduğunu söyledi. Yılda 2 bin 416 ton çiğköfte satışı yaptıklarının altını çizen Kaya, “Yurtdışında geçen yıl 300 ton çiğköfte sattık. Bu yıl ABD pazarıyla birlikte bu rakamı 800 tona çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.